Trpělivost, statečnost, výdrž, odvaha a pevná vůle - tví kamarádi na cestě za vítězstvím

3. závodní sezóna a vždy úspěšná. Jak toho docílit? Přečtěte si minimedailon a rozhovor se Soňou Kroščákovou, kterou od roku 2015 trénuji a připravuji na soutěže.


Dosavadní soutěžní úspěchy:
1. místo Mistrovství ČR 2017, kategorie masters
1. místo Grand Prix Fitness Brno 2016
2. místo FitBalance IFBB International Cup 2016
4. místo Mistrovství ČR 2016, kategorie masters
11. místo Mistrovství ČR 2016
2. místo Mistrovství Moravy 2016

Na mistrovství republiky se Sonička začala připravovat od února, po návratu z dovolené :-), kde si odpočinula a načerpala sílu na další přípravu a výzvu. Trénink byl zaměřený hlavně na záda a nohy. Vybudovat véčko a pěkný kulatý zadek, tak jak má bikinka vypadat. Postupně jsme ubíraly sacharidy a přidávaly na tréninku a kardiu. Na posledních 14 dní nezbývalo nic jiného než zařadit dvoufázový trénink. Abychom formu stihly a stáhly procento podkožního tuku.

Co se hodnotí v této kategorii a čím je potřeba zaujmout?
Důraz se klade na pěkná kulatá ramena, silueta ve tvaru véčka - zádové svaly, pevný zadek, vypracované nohy a štíhlý pas. Ale to není všechno. Tu dřinu v posilovně a v kuchyni musíte ještě umět ukázat a prodat na pódiu, kde se hodnotí další parametry:
  • Pózování
  • Prezentace
  • Charisma
  • Symetrie a ženskost
  • Úprava pokožky
  • Makeup a vlasy

Rozhovor

Soni, představ se nám a řekni, jaká byla tvoje cesta k závodění? Jak dlouho cvičíš?

Ahoj, jmenuji se Soňa, je mi 37 let a mám doma dospívající puberťačku Valerii. Moje vysněná závodní cesta začala amatérským cvičením doma podle mé oblíbené Christine Khuri, kterou jsem vyhledala na youtube, pořídila jsem si 2 kg činky a každý den po práci jsem dle ní cvičila a prokládala to během v Mariánském Údolí. Po nějaké době jsem začala mít celkem dobrou kondici a chtěla jsem víc, proto jsem se rozhodla vyhledat profesionální trenérku, kterou jsem našla v Incore fitness. Od listopadu 2015 jsem s Petrou začala poctivě makat cca 4x týdně, mimochodem začátky velmi bolely, ale nejsem zvyklá se vzdát bez boje a na jaře 2016 jsem se zúčastnila své první mistrovské soutěže.


Kdy ses rozhodla závodit a proč?

Stát na pódiu a mít vysněnou medaili byla pro mě obrovská motivace. Chtěla jsem zažít závodní adrenalin a atmosféru a hlavně docílit tvarů bikini fitness.

Proč jsi si vybrala kategorii bikiny masters?

Do kategorii Masters jsem jít původně nechtěla, ale po poradě s trenérkou jsem se rozhodla ji poslechnout a udělala jsem dobře, protože tam jsem se cítila lépe. Přece jen mi již bohužel není 20 let. A v této kategorii se mi podařilo získat na MČR krásné 4. místo.

Jak jsi se těšila na svůj první den D?

Na můj první den „D“ jsem se moc těšila, ale zároveň jsem měla hrozné nervy, spánek ke konci přípravy již nebyl moc kvalitní. Než jsem se naučila pózování, požadovaný "I walk", mi zabralo hodně času a stresu, neustále jsem čerpala inspiraci přes internet od zkušených závodnic a hodně mi pomohly i ostatní členky teamu a moje trenérka. Až když se mi na krku pohupovala naprosto nečekaná stříbrná medaile na mistrovství Moravy a Slezska, čímž jsem se nominovala na mistrovství ČR, tak jsem pochopila, že je to pro mě droga.

Přece jen už je to tvoje 3. závodní sezóna a ty jsi na pódiu pořád nervózní...

Ano je to moje třetí závodní sezóna a já to neustále prožívám jako by byly první. Je pro mě těžké zvládnout stres, naučit se sebevědomí na pódiu a řádně svoji formu prodat. Neustále mi chybí trochu narcismu a exhibicionismu, které k závodění bezpochyby patří, ale snad to vše dokážu potlačit, i když s tím se musí asi každý narodit.

Pověz nám něco o tvé lásce k jídlu, a jak dokážeš skloubit dietu s péčí o dítě?

Další kapitolou v mém životě je strava. Rozhodně preferuji zdravou a vyváženou stravu. Nějaký rok už nenajdete v mém jídelníčku pečivo, jsem na sebe přísná i co se týče těstovin a mléčných výrobků, i když je to mnohdy velmi těžké. Skloubit dietu s mojí dcerou taky není jednoduché, ale musím říct, že i ona se to již naučila, takže kuřecí maso, ryby, zelenina, ovoce a rýže je u nás skoro na denním pořádku místo fastfoodů, které jsou dětí bohužel velmi oblíbené. A když jsem v závodní přípravě, je už zvyklá, že palačinky neuvidí dřív než po závodech, protože to bych psychicky neustála :-).

A co únava a regenerace, používáš nějaké suplementy?

Únavu a regeneraci většinou řeším spánkem, teda pokud mi to čas dovolí, přece jen to musím skloubit s dcerou a jejími povinnostmi. Jsem typ člověka, co neumí moc odpočívat a už po dvou dnech se těším do posilovny. Ze suplementů používám BCAA, vit. C a protein, ale jen bez příchutí a přidaných sladidel.

Jsi takový čertík, dokázala bys cvičit jógu a u toho relaxovat?

Ano, jsem jak říkáš čertík a józe se nebráním z důvodů protažení svalů a relaxaci, ale šálek mého čaje to není. Raději bych dala přednost něčemu živějšímu jako je např. Twerk :-).

Jaké máš další cíle?

V současné době si dávám po poradě s trenérkou roční pauzu, abychom dopilovaly všechny moje nedostatky. Pokud mi to zdraví dovolí, chtěla bych si vyzkoušet trošku vyšší cíl a tím je účast na Mistrovství Evropy.

Máš nějaké rady či postřehy pro začínající závodnice?

A na závěr moje rada, která zní poctivě cvičit, nic neuspěchat a dodržovat rady trenéra. A to se týká i pózování, které je snad asi nejdůležitější a také vše brát s pokorou!

A já dodávám : Podstatné je jít si pevně za svým snem a vytrvat.