Domácí chléb a sýr
Průmyslově zpracované potraviny mohou být upraveny mechanicky a chemicky. Jsou často dobarvovány, nasoleny nebo nacpané konzervanty. Zkrátka navrženy tak, aby nám chutnaly. Často se může stát, že nejíme to, co jsme si mysleli že jíme.
Chléb jsem pekla v domácí pekárně
z chlebových směsi Kuchenmeister. Přesto, že tyto směsi mají poměrně dobré složení, dají se koupit za velmi rozumnou cenu a i s chutí chleba jsem byla spokojená, rozhodla jsem se toto pečení upgradovat a zkusit upéci kváskový chléb, který je mnohem výživnější. Na netu je spousta návodů, ale přišlo mi to vždycky moc složité. Navíc jsem neměla ani ten kvásek :-) Proto jsem se rozhodla jít na kurz pečení kváskového chleba k
Honzovi Šmikmátorovi, který byl super a tam jsem se naučila jak na to.
Kváskový chléb
Proč vlastně jíst kváskový chléb? Na netu najdete spoustu odborných článku, takže jen ve zkratce:- je lépe stravitelný
- živiny z něj jsou lépe využitelné
- déle vydrží čerstvý (nezplesniví)
- kvásek (jen žitná mouka a voda) – droždí (kvasinka vyrobená za pomocí chemie)
Recept na chleba s kváskem
- 400 g žitného kvásku (2 hmotnostní díly)
- 400 g mouky (2 hmotnostní díly)
- 200 g vody
- 16 g soli
- 5 g kmínu (černucha)
Domácí čerstvý sýr
- 2 l plnotučného mléka
- 80 ml citrónové šťávy
- koření, bylinky, nasekané ořechy
Mléko zahřeji na 92 stupňů Celsia a odstavím. Přidám čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, lehce promíchám a nechám půl hodiny odpočinout. Obsah hrnce scedím přes síto a sýřeninu nechám pořádně odkapat. Přidám sůl, bylinky, ořechy, jarní cibulku nebo sušená rajčat, prostě co máte rádi. Syřeninu vložím do plátna, v dóze stlačím a uzavřu. Nechám sýr 24 hodin vylisovat. Ze dvou litrů mléka vyrobím asi 300 gramů sýra. Čerstvý sýr má vysoký obsah bílkovin, výborně zasytí a je bez přidané chemie.