Ukaž, že na to máš!

Loni v listopadu jsme ve spolupráci s InCore fitness vyhlásili soutěž "Ukaž, že na to máš!" Ze všech soutěžících jsme vybrali jednu adeptku, která se s námi od ledna pustila do proměny těla na 3 měsíce. A jak to všechno dopadlo?

Petra má 31 let a je nyní na mateřské dovolené. Sama o sobě říká, že byla živé dítě. Hrála volejbal, plavala, jezdila na kole a chodila na pilates. Přišlo těhotenství a nyní je 2 roky bez pohybu. A tomu odpovídá i její současná hmotnost a fyzická kondice.

Petřiny vstupní hodnoty značí obezitu I. stupně, která vyžaduje dlouhodobější péči. S  neléčenou obezitou pak úzce souvisí řada onemocnění: bolesti kloubů a zad, častá únava, hypertenze a cukrovka. Při hubnutí je důležité, stanovit si reálné cíle. Petra by chtěla zhubnout 18kg. Při zdravém hubnutí 0,5kg týdně by měla svých cílů dosáhnout za 9 měsíců. Společně bychom tedy měly zredukovat váhu o 6-8 kilogramů.

Petra dostala výživový plán a nastavila jsem jí pohybovou aktivitu. 2-3x týdně chodila do posilovny, kde jsme se zaměřily na zpevnění středu těla a formování postavy. A 2-3x týdně měla naplánovanou aerobní aktivitu (chůze, orbitrek, kolo...) Petra je maminkou 16ti měsíčního syna a tak to neměla lehké časově všechno skloubit. Jídelníček jsem ji nastavila na příjem 1700 kcal denně, tak aby se ji nezpomalil metabolismus nízkým příjmem potravy, a aby neměla hlad a přesto pomalu a trvale hubla. Petřiny první dojmy z jídelníčku byly:

Dneska jsem dodržela ten první den z plánu a bylo to všechno chutově moc dobré, konečně má využití i můj parní hrnec. Čočkovo - tuňákové placičky luxusní. 

Po prvním měsíci dodržování doporučených zásad jsme udělaly zhodnocení a kontrolní analýzu složení těla, abychom zjistily zda Petra hubla správně. Celková váha šla dolů o 2,4 kilogramy. Tuků ubylo 2,6 kg a přibyla aktivní hmota a voda. Postup, který jsme zvolily byl tedy správný. Peťa hubla 0,5 kg tuků týdně a nabírala na svalovině. Takhle bude její tělo vypadat pevnější a nebude mít problém s jojo efektem, který bývá následkem omezujících diet.

Ukázkový jídelníček:

Snídaně: kaše z kukuřičné mouky s fíky a datlemi
Svačina: salát z nastrouhané mrkve, jablka, trochu medu, strouhaný kokos a lněné semínko
Oběd: krutí roláda s vařenými brambory
Svačina: žitný knackebrot se šunou a ricottou
Večeře: čočkové karbenátky se zeleninou

A co na to říkala sama Peťa?

Tak včera proběhlo měření a mám radost :-)..jde to pomalu a jistě dolů a už pozoruji i to, že se vlezu do kalhot, co jsem ani nedostala přes stehna. Chtěla bych moc poděkovat trenérce, že se mi tak věnuje a vše pěkně a logicky vysvětluje jak ohledně jídelníčku, tak i při cvičení. S jídelníčkem nemám absolutně problém a vše je chutné a když potřebuji poradit, tak napíšu email trenérce a ta poradí :-) No a cvičení...je to makačka...ale když odcházím z tréninku, tak mám super pocit, že jsem to zvládla a vlastně se těším na další. Hlavně pozoruji..teda doufám, že to pozoruje i trenérka, že některé cviky dávám lépe a lépe :-) a vůbec celkově se cítím nabitá energií.

Za 3 měsíce Peťa zhubla 7 kilo. V tréninku udělala velké pokroky. Zlepšila se jí kondice, síla, stabilita a koordinace pohybu. Díky cvičení si více uvědomuje své tělo. Začala systematicky cvičit a daří se jí začlenit cvičení do běžného života 4-5x týdně. Naučit se jíst pravidelně a zdravě nebylo pro Peťu zas takový problém. Jelikož je doma na mateřské, může si stravu pravidelně připravovat a vařit. 

Petra hodlá v nastoleném režimu pokračovat i nadále a dosáhnout tak vytyčeného cíle. Ví, kolik práce ji ještě čeká a že je to boj ještě na několik měsíců než bude mít lepší kondici a útlejší pozadí :)