Půst a detoxikace

Možnosti detoxikace:

 • Aloe Vera
 • Chlorella, spirulina
 • Bylinné čaje
 • Výplach střev - hydrocolon terapie
 • SANKHAPRAKSALANA
 • Půst
Půst

Neberte půst jako hladovku. Vyrovnanost a duchovno vám pomůže lépe zvládat útrapy. Postit se můžete např. jen od masa, živočišných produktů nebo obilovin. Půsty jsou jednodenní, 3-denní, 7-denní, 21-denní a 40-ti denní.

Měsíc v úplňku znamená... no vícero různých vlivů na člověka a zvířata obecně. Stačí si všímat svého okolí v tomto období. Je čas na pročištění těla tedy půst. Množství škodlivin v těle stoupá (a to už delší dobu), tělo se hlásí o očistu a půst je ideálním řešením. Ideální dobou pro půst je právě období při a těsně po úplňku. Když měsíc "couvá", tělo se nejlíp čistí a zbavuje škodlivin.

Půstem zlepšíte svou fyzickou kondici, váš trávicí trakt si odpočine,  ale také načerpáte obrovskou životní sílu, energii a optimismus. Zbavíte se depresivních myšlenek. Tak proč to nezkusit?

Lidé se půstu brání z několika důvodů. Za prvé mají obavu, že nebudou moci normálně fungovat, mají strach, že budou muset ležet v posteli a jen odpočívat. Je to obava zbytečná. Pokud se překoná počáteční nervozita „ze změny“ režimu, tělo naopak energií překypuje. Je jasné, že žádné maxivýkony se nedoporučují, odpočívat je nutné a možná období půstu může být po dlouhé době časem, kdy se věnujeme sami sobě. Dalším důvodem proti hladovce lidé uvádějí strach z hladu. Vše je však otázkou mysli, to víme. Proč tedy nenaprogramovat svou mysl na úžasnou očistnou sílu půstu a nezbavit se strachu?

Nejsilnějším důvodem pro odmítání půstu je lenost zabalená do dalších možných jiných důvodů, člověk je skutečně tvor líný a příliš neoplývá chutí měnit věci zaběhnuté a jít do něčeho, co nevím, jak budu zvládat.  

Pravidla půstu:

 • celý den je třeba mít na paměti, jak ušetřená energie pracuje na očištění vnitřností od škodlivých látek, jak vaše játra, střeva. žaludek využívají tuto sílu k regeneraci. 
 • řídit se měsícem - držet půst jednodenní při úplňku, novoluní, při čtvrti, delší půsty začínat při ubývajícím měsíci zvýšit příjem čisté vody, čím více, tím lépe
 • pít čistou vodu a bylinné čaje
 • nedopustit, aby tělu bylo zima
 • pohyb dle možností
 • stejnou dobu, co se postíme, je po skončení třeba vydržet nepřejídat se a jíst převážně rostlinnou stravu, pít ovocné a zeleninové šťávy a zeleninové vývary.
 • každý reaguje jinak - poslouchejte svůj organismus. Pokud cítíte únavu - odpočiňte si: Nohy nahoru. Zavřít oči.Spát.

Jednodenní detoxikace podle aurvédy

Po probuzení: přiveďte k varu 2 šálky vody a vařte 10 minut. Po vychlazení na pokojovou teplotu přidejte do vody 1 lžíci jablečného octa a 1 lžičku medu.

Snídaně: 1 dušené nebo pečené jablko či hrušku (pečeme při 190 st.C 30 min. doměka) se 3 ks hřebíčku, 1- 2 hrnky medové vody. (dejte vařit na 10 minut vodu, nechte zchladit a přidejte lžičku medu a lžičku citronové šťávy)

Svačina: čerstvě vymačkaný džus z kyselého ovoce (grapefruit) smícháme v poměru 1:1 s převařenou vodou, přidáme špetku kurkumy.

Oběd:

1. varianta: šálek vařených celozrnných obilovin (žito, proso, ječmen, amarant, quinoa) nebo Kičadi.

2.varianta: šálek vařené zeleniny, zeleninová detoxikační polévka nebo jiné zeleninové jídlo bez brambor a lilkovité zeleniny

Svačina: jablečný nebo celerový džus

Večeře:

1 varianta: šálek vařených celozrnných obilovin (žito, proso, ječmen, amarant, quinoa) nebo Kičadi

2.varianta: šálek vařené zeleniny, zeleninová detoxikační polévka nebo jiné zeleninové jídlo bez brambor a lilkovité zeleniny

3.varianta: celerový, mrkvový nebo řepový džus

Pitný režim: 

Pijte každých 30 minut po doušcích teplou vodu s citronem a medem, AGNI čaj či teplou detoxikační vodu. Můžete pít také vývar ze zeleninové detoxikační polévky

Detoxikační zázvorový čaj - AGNI čaj

Suroviny: 1 litr vody, ½ hrsti nakrájeného čerstvého zázvoru, 1 lžíce medu nebo přírodního cukru, šťáva z ½ citronu, špetka soli, špetka kajenského pepře

Příprava: dáme vařit na 20 minut vodu se zázvorem, pepřem, solí, poté necháme zchladnout a přidáme med a citronovou šťávu. Nalijeme do termosky a pijeme 2 dl každé 2 hodiny.

Zeleninová detoxikační polévka

Suroviny: 1/2 šálku nakrájeného květáku, 1/2 šálku nakrájené brokolice, 1/2 šálku nakrájené petržele, 1/2 šálku nakrájené mrkve, 1/2 šálku nakrájeného celeru, 1/2 šálku nakrájené cukety, asi 2,5 cm čerstvého zázvoru, 1/3 šálku rýže Basmati, 1 ks hřebíčku, 3 ks celého pepře, špetka mletého pepře, špetka mleté papriky, 1,5 l vody, sůl

Příprava: do většího hrnce nalijeme vodu a přivedeme k varu. Zázvor oloupeme a nakrájíme na 4-5 kousků, vložíme do vody, přikryjeme poklicí a necháme vřít na mírném ohni. Mezitím propláchneme rýži a okapanou ji vložíme do polévky, zesílíme oheň a vaříme. Očištěnou pokrájenou zeleninu přidejte k rýži do vody a vařte dalších 10 minut. Dochuťte kořením a můžete konzumovat. 

Kičadi

Suroviny: Moongdall (loupaný žlutý hrách) – ½ hrnku (Můžete použít také mungo fazole nebo červenou čočku), rýže Basmati (1 menší hrnek), olivový olej nebo máslo nebo ghí – 1 lžíce, hořčičná semínka černá – 1 lžička, kurkuma mletá – 1/2 lžičky, římský kmín drcený – ½ lžičky, špetka mletého hingu (čertovo lejno - není nutné), sůl (nejlépe himalájská kamenná), hřebíček – 1 ks, zázvor -  ½ lžičky, citrónová šťáva, voda (4-5 šálků)

Příprava: Luštěninu je lepší namočit přes noc do vody. Ráno vyměňte vodu za čerstvou a před vařením znovu propláchněte. Připravte si pánev s pokličkou. Rýži namočte na 10 minut do vody,  moongdall dvakrát propláchněte vodou. Na pánev nalijte 3 lžíce olivového oleje, másla nebo ghí a na něm orestujte římský kmín a hořčičná semínka. Jakmile začnou semínka praskat, přidejte kurkumu, hřebíček a zázvor. Do tohoto základu vmíchejte rýži a trochu ji orestujte. Poté přidejte moongdall a restujte asi 2 minuty. Přilijte 4 hrnky vody a nechte 5 minut dusit pod pokličkou. Poté trochu zmírněte oheň a duste dalších 20 minut pod pokličkou, dokud rýže nezměkne. Podle potřeby můžete dolít vodu. Během vaření nesolte, sůl použijte až ke konci, pokrm by vám jinak mohl ztuhnout.  Po uvaření dochuťte citrónovou šťávou a popř. posypte nasekanou čerstvou petrželkou nebo celerovou natí, čerstvým koriandrem či strouhaným kokosem. Kichadi můžete jíst samotné nebo jako přílohu k zelenině či masu.

Šankprakšalána - jogínská očista těla

Staří jogínové již od nepaměti používali techniku dokonalé očisty celého těla, s názvem šankprakšalána. Tato procedura je složena z pití slané vody a jednoduchých pohybů, které vám zaručí silný a rychlý vyprazdňující efekt. Tak se velmi efektně organismus zbaví nahromaděných škodlivin, a vy se budete cítit naprosto jedinečně. Zlepší se vám stav pleti, projasní se vám mysl, zbavíte se veškerého napětí, posílíte jaterní činnost a upravíte zažívání. Mimo to se budete cítit velmi lehce a svěže. Očista trávicího traktu je i výborným startem při nejrůznějších očistných kúrách či redukčních dietách.

Tato očista se provádí nejlépe  o víkendu, když nejdete do práce a máte klid. Den před očistou dodržujte odlehčovací den, to znamená, že jíte menší porce lehkých jídel. Celá procedura trvá asi 1,5 - 2 hodiny -až do úplného vyprázdnění. Potřebovat budete vodu a sůl (1 polévková lžíce na 1 litr vody) o teplotě přibližně 35 stupňů. Tato voda pak projede ústy přes žaludek a střevy zase ven jako výlevkou. Současně s pitím této vody se cvičí 4 cviky ve 4 opakováních -tyto cviky způsobí, že se v těle otevřou "záklopky" a voda hladce projede tělem.

Postup

Vypijte sklenici slané vody a zacvičte si cviky. Pak opět vypijte další sklenici a proveďte cvičení. Podle stavu zanešení půjdete na první WC většinou po 2-4 sklenicích.  Pokud po čtyřech sklenicích stolice nepřijde, už nepijte vodu, pouze opakujte cvičení. Po vyprázdnění opět pijete, cvičíte a chodíte na  WC tak dlouho, dokud z vás nezačne vycházet voda tak čistá, jaká se vypije. Celkem se má vypít asi 2 - 2,5 l vody. Pak do jedné hodiny po očistě je nutné sníst rozvařenou bílou rýže s 1 lžičkou másla bez soli. Zažívací trakt nesmí zůstat déle než 1 hodinu prázdný. Po celé proceduře se teple zabalte, zůstaňte v klidu a relaxujte. Dalších 24 hodin se stravujte velmi lehce bez  mléčných a kyselých pokrmů.

V případě neúspěchu, to znamená,že  ani po 4-5 sklenicích (a následujícím cvičení bez pití) jste nebyli na toaletě, s procedurou přestaňte  a nedělejte nic -voda se sama vypudí v podobě moči. Zachovejte ale stejný postup, tj. do 1 hodiny sníst rýži a dodržovat 24 hodin dietní program. Nic se neděje, pokud poprvé neslavíte úspěchy, při častějším opakování se vše urovná (proceduru opakujte maximálně jednou za měsíc).

Cviky

Image title

Cviky se naučte a vyzkoušejte je předtím, než s procedurou začnete, abyste věděli, jak cviky provádět a o  jaké cvičení jde.

 1. Postavte se do mírného stoje rozkročného -asi na 30 centimetrů, prsty rukou propleťte, dlaně otočte nahoru a vzpažte. Pak proveďte úklon doleva, napřimte se a pomalu úklon doprava. Celkem proveďte úklon 4x střídavě doprava a doleva. Tímto cvičením  se otevře vrátník žaludku a při každém pohybu se dostane část vody z žaludku do dvanácterníku.
 2. Výchozí pozice je stejná, pravou ruku horizontálně natáhněte a levou ohněte tak, aby se ukazovák a palec dotýkaly pravé klíční kosti. Pak otočíme trupem a nataženou ruku dáváme co možná nejdál- pohledem sledujeme konečky prstů. Na konci obrátky se nezastavujeme, ale hned se vracíme do původní pozice a totéž uděláme na druhou stranu. Provede  4x střídavě na obě strany. Neprohýbáme se v kříži a nevytáčíme boky. Tímto cvičením se vhání voda do tenkého střeva.
 3. Lehněte si na břicho a opřete se o pokrčené ruce. Chodidla jsou mírně roznožená na šíři boků a opřená o špičky. Zvedněte trup jako při kliku -takže teď se budete dotýkat podlahy pouze dlaněmi a špičkami prstů na nohou. Pak otáčejte hlavou a trupem, až spatříte opačnou patu (čili pokud se otáčíte doprava, musíte vidět levou patu). Nezastavujte se a vraťte se do výchozí pozice. To stejné proveďte na druhou stranu. Opakujte 4x střídavě na obě strany.
 4. Podřepneme, nohy stále asi 30 cm od sebe, paty jsou u vnější strany stehen -nikoli pod hýžděmi. Ruce opřeme o kolena a pak otočíme trupem a levé koleno přitiskneme na podlahu před opačné chodidlo. Dlaně střídavě pravé stehno tlačí k levému boku a levé stehno k pravému bodu tak, abyste zmáčkli půlku břicha a tlusté střevo. Díváte se za sebe, aby byl tlak co největší. Opakujete 4x střídavě na obě strany. Tímto cvičením se dostane voda na konec tenkého střeva.


Kontraindikace

Tuto techniku by neměli provádět osoby trpící žaludečními vředy, dále při akutním napadení trávicího traktu, dyzenterie, průjmů, akutní kolitidě, akutním zánětu slepého střeva a některých dalších vážných onemocnění jako je například rakovina.

Osobní zkušenosti

První zkušenost vynikající, vše bylo podle plánu a během dvou hodin proběhla očista dokonale. Druhý pokus asi po půl roce se bohužel nezdařil. Pravděpodobně se neotevřel sifon a voda neodešla, nastalo asi 5-ti hodinové trápení a na druhý den jsem byla celá oteklá :-(

Chce to odvahu, pevnou vůli a vytrvalost

Faktem ale zůstává, že člověk by se měl zamyslet nad svou životosprávou. Základním zdrojem energie pro fyzické tělo je fyzická strava a fyzický pohyb. Kdo v tomto ohledu nemá zcela čisté svědomí (sebe nevyjímám), měl by to dát urychleně do pořádku. Půsty a ani ty nejlepší potravinové doplňky není možné chápat jako plnohodnotnou náhradu při chaotické nepravidelné stravě.