Vychytávky v kuchyni
Přináším vám pár tipů a nápadů, jak vylepšit vaši kuchyni. Většinou se jedná o dietnější, zdravější nebo práci ulehčující variantu klasické kuchyně. Něco už možná znáte a používáte. Snad objevíte vychytávku, o které jste ani netušili, že existuje. Kdybyste měli nějaký dotaz nebo tip, určitě mi ho napište na facebook, ráda vám ho zodpovím.
Palačinky
Vlastně to nejsou palačinky, spíše taková vaječná placka, ale ve fantazii se meze nekladou. Palačinky jsem si oblíbila v dietě a teď si bez nich neumím představit den. Vyšlehám 1 vejce, 150 g bílků a lžíci psyllia. Na teflonové pánvi nasucho osmažím z jedné strany, poté obrátím. Jak začnu smažit z druhé strany, potřu vrch ořechovým máslem. Pokud nejsem v dietě, přidám ještě ovoce. Palačinky mohou být i na slano, s lístky špenátu, s brokolicí, cibulkou nebo s nastrouhanou cuketou. Psyllium palačinku krásně nakypří a dodá na objemu.
Polévky
V zimě přijdou vhod teplé polévky. Nejen že zahřejí, ale i vydatně zasytí a přitom nemusí být moc kalorické. Proto je dělám hlavně na večeři. Používám veškerou zeleninu (kořenová zelenina, brokolice), luštěniny (červená čočka), maso, vejce nebo šmakouna. Přidáním trocha chilli a zázvoru ještě zvýrazníte zahřívací efekt. Vývary moc nemusím, proto polovinu polévky rozmixuji tyčovým mixérem, aby mi vznikla lehce krémová konzistence.
Má oblíbená polévka
Suroviny na 4 porce:
50g slzovky
100 g červené čočky (dýně hokaido)
1 chilli paprička
1 cibule
kus zázvoru
1 mrkev
250 ml kokosového mléka
čerstvý koriandr
vývar z kuřecího masa (200g)
Postup:
Nejprve si uvařím ve vodě kuřecí maso, můžete i den předem. Já používám kuřecí prsa. Slzovku namočíme do vody také dopředu. Mrkev, cibuli, chilli papričku a zázvor nakrájím na malé kousky. Do hrnce s vývarem dám vařit zeleninu a přidám scezenou slzovku. Vařím pod pokličkou 20 minut, poté přidám červenou čočku a vařím dalších 10 minut. Asi tak polovinu polévky rozmixuji tyčovým mixérem. Do zbylé části přidám kokosové mléko a čerstvý koriandr. 5 minut lehce povařím. Smícháme obě části a prohřeji. Na závěr přidám natrhané maso a servíruji.
Rostlinná mléka
Kravské mléko téměř nepoužívám, a tak když dostanu chuť na mléko, smoothie nebo si chci zalít vločky mlékem, udělám si domácí rostlinné. Je to velmi snadné. Můžete použít mák, mandle, konopná semínka, lískové ořechy atd… Rostlinná mléka dodají tělu minerální látky jako je vápník, hořčík, draslík a fosfor. Mléko je také lépe stravitelné než pojídání celých ořechů..
Na výrobu 500 ml zdravého a chutného rostlinného mléka potřebujete:
• 80-100 g nemletého máku, mandlí, ořechů, konopných semínek
• 500 ml vody
Postup přípravy makového mléka:
Nemletý mák propláchnu, zaleji odměřeným množstvím vody a nechám nejlépe přes noc odstát. Vše přeliji do mixéru a pořádně rozmixuji. Přeceďím mléko přes jemné sítko nebo pytlík a mám hotovo. Doporučuji ihned zkonzumovat. Mléko můžete osladit medem, sirupem z agáve nebo datlemi.
Majonéza
Když už vás omrzí chroupat suchou čerstvou zeleninu, můžete si udělat domácí majonézu. Ano, znám klasickou tučnou z vajíček a oleje, ale já mám opět na mysli něco dietnějšího. Základ tvoří avokádo - zdroj rostlinných a přátelských tuků. Pak už jen dochucuji ume octem, pepřem, hořčicí, citronovou šťávou a někdy ještě přidám arašídové máslo nebo čerstvé bylinky. Vše rozmixuji tyčovým mixérem a podle hustoty přidám trochu vody. Majonéza je výborná do salátů nebo k pečeným bramborám, zelenině či masu.
Maso
Když už mě omrzí steaky a nudličky na všechny možné způsoby, přijde na řadu dlouhé pečení. K tomu potřebujete pořádný kus masa vcelku minimálně kilový. Dělám si hovězí nebo krutí prsa. Maso okořením ze všech stran a nechám zatáhnout při vysoké teplotě na pánvi. Poté vložím do pekáče, podliji trochou vody, přiklopím a peču 3-6 hodin (záleží na druhu masa) na 120°C. Neotvírám a vůbec se nestarám. Po několika hodinách vytáhnu krásný kus masa, který rozkrájím na tenké plátky. Maso je uvnitř krásně šťavnaté.
Bešamel
Milujete lasagne? Já ano. Jen je dělám trochu šizené. Vrstvím těstoviny a mleté hovězí maso podušené s konzervou rajčat. Ale jak na sýrovou omáčku, kterou tvoří mouka, tuk a sýr? Jednoduše rozmixuji cottage, pár kešu ořechů a lahůdkové droždí. Dochutím italským kořením a dám na horní vrstvu lasagní.
Cukr
Bílý zabiják. Já cukr používám jen na pečení. A když už tak třtinový nebo kokosový cukr. Dále hodně sladím proteinem nebo stévií. Doma mám také med, agávový a kokosový sirup. K oslazení používám i sušené ovoce, výborné jsou datle, švestky nebo fíky. Z datlí si můžete udělat i domácí sirup – datle namočíte do vody a rozmixujete. Vznikne slaďoučká pasta.