Čirokovo-arašídové sušenky

Čirokovo-arašídové sušenky

Suroviny: 

  • 100g čirokového zrna
  • 125g arašídového másla 
    70g kokosového cukru (40g kokosu a 30g třtinového cukru)
    2 lžíce chia semínek
Čirokové zrno propláchnu a namočím na 2 hodiny.  Sliji a v nové vodě uvařím v tlakovém hrnci do změknutí. Ke skoro vychladlému čiroku přidám arašídové máslo, cukr, kokos a chia semínka. Vše promíchám tyčovým mixérem, ale ne úplně do hladka. Na plech vyložený pečícím papírem udělám malé placičky a peču 15 minut při 190ti stupních. 

Přibližné nutriční hodnoty čiroku na 100g:  energie 1419kJ, 11,3g bílkovin, 75g sacharidů, 3,3g tuků, 6,3g vlákniny

Čirok je jednou z nejstarších obilnin. 

ČIROK MÁ VYSOKÝ PODÍL KVALITNÍCH BÍLKOVIN . Obsahuje esenciální aminokyselinu lysin, která se v rostlinné říši vyskytuje poměrně vzácně a která je zásadní pro správný růst a vývin mladého organismu. Proteiny obsažené v čiroku se svým složením přibližují kvalitě živočišné bílkoviny a svou biologickou hodnotou předčí i mléko a sójové boby.

ČIROK OBSAHUJE ESENCIÁLNÍ AMINOKYSELINY A ANTIOXIDANTY. 

ČIROK OBSAHUJE DŮLEŽITÉ VITAMINY A MINERÁLY. Je bohatý na vitaminy řady B, které jsou důležité pro správné fungování lidského metabolismu. Z minerálních látek se u čiroku ve větší míře vyskytuje vápník, důležitý pro stavbu zubů a kostí, draslík, který napomáhá odstraňovat z těla škodlivé látky a reguluje správnou funkci svalů a nervů, a hořčík důležitý pro správnou duševní funkci organismu a snižující únavu a vyčerpanost.

ČIROK JE PŘIROZENĚ BEZLEPKOVÝ. V domácích podmínkách se nejčastěji využívá čirokové zrno, které je velmi nenáročné na přípravu, a čiroková mouka. Čirokové zrno či kroupy se mohou použít:jako zavářka do polévek, jako základ sytých salátů, jako alternativa rýže či bulguru pro přípravu „rizota“, jako příloha k masu nebo omáčkám, pro přípravu sladkých kaší či nákypů. Čiroková mouka má neutrální chuť a výborné pečící vlastnosti. Představuje tak ideální surovinu pro přípravu bezlepkového pečiva jako je chléb, pizza, nejrůznější druhy třených bábovek, sušenek a muffinů.