Pečený králík s dýňovým pyré

Pečený králík s dýňovým pyré

Suroviny na 4 porce: 

 • 1 králík (nejlépe z domácího chovu)
  300g zeleniny pod svíčkovou 
  2 jablka
  1 cibule
  2 stroužky česneku
  3 lžičky soli
  1 lžička hořčičných semínek
  1 lžička červené papriky
  1 lžička kmínu
  1 lžička pepře
  1 lžíce oleje
 •  
  400g brambor
  200g dužiny dýně hokaido
  200g dužiny máslové dýně
  sůl, kmín, bylinky
  1 lžíce másla 
 •    

S přípravou oběda je dobré začít minimálně 3 hodiny dopředu. Nejprve si naložím a okořením králíka. Všechno koření a česnek dám do hmoždíře a pořádně promíchám, přidám olej a vznikne mi pasta, kterou potřu králíka. Nechám aspoň půl hodiny odležet, nejlépe však přes noc. Maso vložím do pekáče, přidám cibuli a zeleninu, asi 1-2 dcl vody a dám péct na 180° C. Po 2 hodinách maso odklopím a přidám nakrájená jablíčka na čtvrtky a ještě čtvrt hodiny dopeču.
Na přípravu pyré mi stačí půl hodinky. Do hrnce dám nakrájené a očištěné brambory a dýni a nechám 15 min vařit. Všechnu vodu sliji, přidám sůl, kmín a máslo a vše pošťouchám na kaši. Na závěr přidám bazalku a pažitku.

Tip: Králičí maso je lehce stravitelné s nízkým obsahem tuku. Má vysoký obsah plnohodnotných bílkovin. Výhodou králičího masa je zastoupení tuků s nenasycenými mastnými kyselinami. Pokrmy z masa konzumujte v období mimo intenzivní fyzickou aktivitu – nehodí se jako poslední jídlo před náročnou fyzickou aktivitou, stejně tak jako první pokrm po tréninku. Příjem lehce stravitelných bílkovin je však výhodný na večeři – v nočních hodinách podpoří regeneraci svalové tkáně. Možná je také menší porce králíka k obědu, po kterém bezprostředně nezahájíte intenzivní trénink.

I chutné jídlo může být zdravé a dietní.