Pohankový koláč

Pohankový koláč
Mlsejte zdravě a udělejte si mrkvový fitness dort

Suroviny

  • 100g pohanky
  • 200ml kokosového mléka
  • 20g třtinového cukru
  • 20g vlašských ořechů
  • 1 jablko

Pohanku uvařím v kokosovém mléce a nechám vychladnout. Z bílků ušlehám tuhý sníh. K pohance přidám žloutky, cukr, nasekané vlašské ořechy a nakonec vmíchám tuhý sníh. Směs dám do kulaté formy a nahoru naskládám osminy jablka. V rozehřáté troubě na 170 stupňů peču 30-40 minut. Nechám vystydnou a mám výbornou svačinu.


Semena pohanky obsahují draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek. Z vitaminů skupinu B, cholin, rutin a tokoferol (E). Najdeme v ní i nenasycené mastné kyseliny. Pohanka je ceněna pro vysoký obsah rutinu. Je obsažen hlavně v nati, slupkách a v semenech. Rutin má léčivý účinek na cévy v celém organismu. Vrací jim pružnost a s přítomným vitaminem E léčí chorobné cévní změny. Spolu s vitaminem C snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Proto je dobré jíst k pohance syrovou zeleninu.
Pohanka obsahuje velké množství zinku, který posiluje obranyschopnost sliznic, zejména ve chřipkovém období. Snižuje tlak, hladinu cholesterolu, uklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy, zmírňuje problémy křečových žil. Důležitým prvkem je také cholin. Regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem. Pomáhá odbourávat nahromaděný tuk v játrech. Pohanka je cenným zdrojem vlákniny. Patří k bezlepkovým potravinám a je vhodná pro celiaky.